Podstawa prawna
Aby ubezpieczony mógł skorzystać z wyższego świadczenia i to bez okresu wyczekiwania, zdarzenie będące przyczyną powstania niezdolności do pracy musi spełniać znamiona wypadku w drodze do lub z pracy, określone w art. 3 pkt 5 ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem art. 57b ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zwanej ustawą emerytalną.
Zgodnie z wykładnią w/w przepisów wypadkiem w drodze do pracy i z pracy jest zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.
Przy czym ten ostatni warunek uznaje się za spełniony także wówczas, gdy droga z lub do pracy:
Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu, także drogę do miejsca lub z miejsca:
Szczegółowe zasady oraz tryb uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, a także sposób jego dokumentowania określa stosowne rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 924), które jednocześnie zawiera wzór sporządzanej na tę okoliczność karty wypadku.